Jdi na obsah Jdi na menu
 


WT nebo lovecké zkoušky

28. 12. 2008

Reakce na téma: Working testy a lovecké zkoušky

 

Po přečtení několika článků ohledně rozdílů mezi psy, kteří se věnují WT a loveckým zkouškám, jsem se rozhodl reagovat a napsat svůj názor.

 

Od začátku se věnuji výcviku našeho retrievera a letos jsem absolvoval WT (třídy E,L,M) a lovecké zkoušky (PZ,SZVP,ZPR,VZPR,FTR). Jsem zastánce všestrannosti psa. Bohužel na zkouškách vidím rozdílné názory obou stran. Jsou zde samozřejmě ti, kteří se specializují pouze na WT a na druhé straně jsou zastánci lovecké praxe a jezdí pouze na tyto zkoušky.

Z výsledků na WT, až na malé výjimky, jsou úspěšnější specialisté (rychlí labradoři). Na druhé straně u loveckých zkoušek často  vidím mezi úspěšnými ty, kteří také několikrát  absolvovali WT. Hlavně FTR má velmi blízko k WT (což dokazují všechny tři podzimní FTR, které by měly být nejblíže k honům).

 

Základní rozdíl mezi výcvikem je v tom, že zastánci WT upřednostňují práci u nohy, poslušnost a ovladatelnost. Stále je trénován marking (pomocí dummíků) na jakoukoliv vzdálenost a nekonečná práce při handlingu. Výhoda je, že není pes zatěžován vlečkou, barvou a hlavně slíděním, které je pro retrievera nepřirozené.

Kdežto lovecký výcvik pracuje se zvěří, má více disciplin a pes je celkově všestrannější. Naučí se pracovat na vlečce, barvě, slídí na poli i v rákosí a někteří jsou vycvičeni jako oznamovači nebo hlásiči.

 

Při zkouškách jsou zásadní rozdíly při bodování (WT maximum 20 bodů, lovecké 4 body), takže na WT má rozhodčí větší možnost posouzení výkonu jednotlivých psů. WT jsou zkoušky plně v režii rozhodčích, na loveckých jsou dány discipliny ZŘ. Na druhou stranu WT jsou přísnější , pes je vyloučen např. za záměnu aportu, kontakt vůdce se psem, kdežto  na loveckých zkouškách jsou tyto věci tolerovány.

 

Proto se domnívám, že je velmi těžké posoudit, která skupina psů je lepší. Určitě workingový výcvik je velkým přínosem i pro loveckou praxi, neboť pes se stává ovladatelnější a přesnější. Ale bohužel snaha docílit na loveckých zkouškách workingovou poslušnost, způsobuje negativní reakce a zamítavé stanovisko k WT jako celku.

 

Byl bych rád, kdyby se vztahy uklidnily a obě strany spolu vycházely, neděláme to přeci pro sebe, ale pro naše čtyřnohé miláčky a hádkami jim rozhodně nepomůžeme. V atletice také nehledáme jestli je lepší sprinter, maratónec nebo desetibojař. Vychovávejme naše retrievery k poslušnosti, ovladatelnosti a všestrannosti.

 

S pozdravem Roman